Co by také měli vědět učitelé

28.03.2017 00:00

Olomouc - Olomoucký okresní soud dnes vynese rozsudek v případu sporné výpovědi, kterou dala škola v Tršicích učitelce Vandě Fabiánové. Učitelka dostala výpověď loni po návratu ze školy v přírodě, důvodem bylo mimo jiné podezření ze sexuálního obtěžování prvňáčků. Stojí za tím její důsledný dohled nad hygienou intimních partií u malých chlapců. Fabiánová jakékoli pochybení popírá, na školu podala kvůli neplatnosti výpovědi žalobu. Stojí za ní také rodiče žáků.

Učitelka podle vedení školy dostala výpověď za pochybení v roli zdravotníka, hlavním impulzem výpovědi však byl její dohled na mytí chlapců z první třídy, při kterém dohlížela na to, zda si žáci přetahovali předkožku. Fabiánová vinu popírá, podle jejího právního zástupce se žádné zneužívání dětí nepotvrdilo. Postup učitelky podle něj přezkoumávali žalobci z Jeseníku a Ostravy, podle nichž se nedopustila žádného trestného činu či přestupku. Žalobkyně také poukazuje na to, že v případu si nestěžovali ani rodiče, ani jejich děti.

Vedení školy naopak na výpovědi trvá, jednání učitelky zmocněnec školy označil za exces a za fatální selhání. Způsob, jakým žalobkyně prováděla večerní hygienu chlapců, označil za naprosto nepřípustný, překročila prý intimitu dětí a své pravomoci. (ČTK)


Dozor nad koupáním či sprchováním dětí z 1. třídy rozhodně nepovažuji za sexuální obtěžování. Paní učitelka však zřejmě neví, že u 77% chlapců ve věku 6 až 7 let (což je věk odpovídající žákům 1. třídy) nelze předkožku zcela přetáhnout, a to buď z důvodů fimózy (8% chlapců uvedené věkové skupiny) fyziologického zúžení předkožky (6%) nebo přetrvávající konglutinace mezi předkožkou a žaludem penisu (63%). Pouze u 23% chlapců ve věku 6 až 7 let lze předkožku bez obtíží přetáhnout přes žalud.
Pokud by žáky přesto nutila k manipulaci s předkožkou, mohla jim způsobit řadu zdravotních komplikací, například jizevnatou fimózu nebo parafimózu. Nejedná se tedy o sexuální obtěžování, nýbrž o nezodpovědné hazardování se zdravím dětí. Je smutné, že profesionálové, kteří pracují s dětmi, nemají dostatek potřebných informací.

MUDr. J. Staněk